Svítíme: Úvod     Samostatný a nesamostatný výboj v plynu     Jiskrový výboj     Obloukový výboj     Doutnavý výboj     Zářivka     Koróna     Katodové a kanálové záření     Svítivá dioda (LED)     Žárovka


Jiskrový výboj

  • Co je to blesk?

 Tento výboj nastává za normálního tlaku při překročení dielektrické pevnosti daného plynu, tj. intenzity elektrického pole, která způsobí ionizaci atomů. Suchý vzduch má dielektrickou pevnost přibližně 3.106 Vm-1.

Jiskrový výboj nastává například tehdy, když jste nabiti (např. si sundáte svetr z umělých materiálů) a dotknete se nějakého uzeměného předmětu. Z toho, jak je jiskra dlouhá, můžete za pomoci výše uvedené dielektrické pevnosti vzduchu určit napětí mezi Vámi a tímto předmětem. Jeden milimetr dlouhá jiskra znamená napětí 3 kV.

Na jiskrový výboj mezi elektrodami Rhumkorffova transformátoru se podívejte na video ¤ (formát *.rm 43 kB, ev. formát *.avi ¤ 333 kB).

Mohutnější jiskrový výboj je blesk. Podrobnosti o něm si můžete přečíst například zde ¤.
Napětí mezi mrakem a zemí dosahuje až 109 V, bleskovým kanálkem může po dobu tisíciny sekundy téci proud až 105 A.

Spočtěte si úlohu zde ¤.

Jiskrový výboj je nejen vidět, ale i slyšet. Proč je vidět se podívejte zde ¤, proč je slyšet je vysvětleno v textu o blesku zde ¤.


Další kapitola: Obloukový výboj ¤

Verze pro tisk