Výroba el. napětí/proudu: El. proud v kapalinách - elektrolýza Faradayovy zákony elektrolýzy Další praktická použití elektrolýzy Fotodioda Hallův jev Alternátor Generátor trojfázového napětí Trojfázová soustava napětí Transformátor Přenosová soustava
Místo alternátoru s otáčivým závitem a pevným magnetem se dá udělat alternátor s pevným závitem (cívkou) a otáčivým magnetem (elektromagnetem ¤). Pak nejsou potřeba žádné kartáčky a situace se tak zjednodušuje (a klesají ztráty). Aby se otáčejícího se magnetu lépe využilo, nepoužívá se jako statoru jedné cívky, ale tří, jejichž osy svírají navzájem úhel 120º (obr. 1).
obr. 1: Trojfázový generátor s permanentním magnetem
Jelikož jsou všechny cívky stejné a magnet se otáčí rovnoměrně, je velikost indukovaného napětí na všech cívkách stejná, ale napětí jsou fázově posunuta o 2p/3. Jestliže tedy napětí na cívce 1 má časový průběh u1 = Usin(w t), napětí na cívce 2 je u2 = Usin(w t - 2p/3) a na cívce 3 je napětí u3 = Usin(w t - 4p/3). Časový a fázorový diagram napětí je na obr. 2.
obr. 2: Časový a fázorový diagram trojfázového napětí |
Místo permanentního magnetu se v praxi používá jako rotoru silného elektromagnetu ¤.
Rotor generátoru v elektrárně se točí rychlostí 3000 otáček za minutu, tj. 50 otáček za sekundu a to znamená, že indukované napětí má frekvenci 50 Hz (tj. úhlovou frekvenci w = 2pf = 100p Hz).
Vše o elektrárnách si přečtěte na stránkách ČEZ ¤, můžete se podívat i jen na výběr faktů ¤ nebo zajímavostí ¤.
Co se dále děje s vyrobeným napětím se dozvíte v další kapitole ¤.
Další kapitola: Trojfázová soustava napětí ¤